دسته‌بندی نشده

مزیت نقشه حرارتی در دوربین های مداربسته

برد دوربین مدار بسته

کاربرد نقشه حرارتی دوربین مدا بسته Heat Map

کارکرد دوربین هایی با قابلیت نقشه حرارتی دوربین مدار بسته به این صورت هست که الگوی حرکت افراد را در یک بازه زمانی ضبط می کند. به این ترتیب، دوربین هایی با قابلیت نقشه حرارتی، نقاط پر رفت و آمد و کم رفت و آمد را به صورت چگالی گرمایی با کمک رنگ های مختلف نشان می دهد. از این طریق کاربر متوجه می شود مکان هایی که به رنگ قرمز هستند اشخاص بیشتری در آنجا تردد کرده اند.

از قابلیت Heat Map می توان برای استفاده در مکان‌هایی مثل فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، مغازه ها و… بهره برد.

با کمک این قابلیت صاحبان کسب و کار متوجه خواهند شد که کدام قسمت یا کدام محصولات طرفداران بیشتری دارد. به این ترتیب فروشنده میفهمد، مشتری ها بیشتر به چه چیزی علاقه دارند و از آن بازدید کرده اند. از سوی دیگر مدیریت متوجه می شود محصولات مورد نظر خود را در کدام قسمت قرار دهد تا بیشتر دیده شود.

 

نکته:

به این ترتیب نقشه گرمایی می تواند کمک بزرگی در فروش بیشتر محصولات از نظر نحوه چیدمان کالاها بکند. به طوری که محصولات و خدمات راحت تر و بیشتر در معرض دید عموم قرار بگیرد

طریقه عملکرد نقشه حرارتی دوربین مدار بسته در Heatmap

تکنولوژی به کار رفته در دوربین های حرارتی، مسیر حرکتی و رفتاری مشتریان را در طول زمان ثبت می کنند. اطلاعات به دست آمده از این الگوی رفتاری به صورت نمودار زمانی و آمار مکانی در طیف رنگی مختلف قرمز، آبی، سبز، زرد و … نمایش داده می شود.

هر کدام از این رنگ ها با توجه به پارامترهایی که قبلا در نرم افزار تعریف شده است، معنا می شوند. به عنوان مثال رنگ قرمز نشان می دهد که تراکم جمعیت و بازدید در آن نقطه از همه بیشتر است. رنگ آبی نشان می دهد در آن نقاط کمترین بازدیدها صورت گرفته.

علاوه بر نمایش آماری به صورت نقشه، نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه نیز ارائه می شود. نمودار روزانه تراکم جمعیت در هر ساعت را نشان می دهد. اما نمودار هفتگی و ماهانه تراکم جمعیت در هر روز را نشان می دهد. به این ترتیب اعداد به دست آمده در هر ساعت و هر روز می تواند در بهبود خدمات کمک کند. بنابراین مشخص می شود نیرو ها در چه ساعاتی در چه روزهایی در هفته و در چه مکان هایی بهتر است بیشتر حضور یابند. همچنین می توان تعیین کرد، محصولات مورد نظر در کدام قسمت های بخش تجاری چیده شوند.

مزیت نقشه حرارتی دوربین مدار بسته

بهره گیری از heat map برای نحوه چیدمان کالا ها و تعیین محل های پرتردد و کم تردد در فروشگاه ها

    زمانبندی و برنامه ریزی برای فروش کالا ها و تبلیغات و نمایش محصولات در مکان های پر فروش

    تغییر دکوراسیون فروشگاه برای بازدید بیشتر افراد در بخش های پر رفت و آمد

نکته در مورد دوربین های Heat Map

یک موضوعی در مورد دوربین های مداربسته حرارتی که دانستن آن مهمه، این است که نقشه حرارتی مربوط به تراکم رفت آمد افراد می باشد. این دوربین ها هیچ ربطی به تغییرات دمایی هوا و دوربین های termal ندارد.

قابلیت دوربین مدار بسته

ترمال

دوربین مداربسته حرارتی یا Thermal نوعی از دوربین هستند که توانایی تشخیص ماهیت تهدید و هشدارهای خطا را دارند. این نوع دوربین‌ها تصاویر را از طریق انرژی گرمایی که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیست، ثبت می‌کنند. این نوع از دوربین‌ها هر چیزی در تصویر رنگی گرما ساتع می‌کند حتی تکه‌های یخ را می‌تواند نشان دهد. روش کار دوربین‌های مداربسته حرارتی به این صورت است که انرژی مادون‌قرمز ناشی از یک جسم را توسط لنزها بر روی یک آشکارساز مادون‌قرمز متمرکز می‌کند.نقشه حرارتی دوربین مدار بسته

این آشکارساز قادر است اطلاعات را جهت پردازش تصویر به الکترونیک‌های سنسور ارسال کند. این سیستم اطلاعات به‌دست‌آمده از آشکارساز را به تصویری بر خواهد گرداند که می‌توان آن را بر روی یک مانیتور ویدئویی استاندارد یا صفحات LCD یا هرجایی بر روی یک کامپیوتر تحت شبکه مشاهده نمود.

رایابان در این مقاله قصد دارد نگاهی عمیق‌ به قابلیت‌های دوربین‌های مداربسته ترمال انداخته و موارد استفاده و نصب این نوع دوربین را ارائه دهد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چگونه این نوع دوربین‌ها باعث بهبود کارایی سیستم‌های امنیتی خواهند شد.

شناسایی پنهان در نقشه حرارتی دوربین مدار بسته

ویژگی منحصربه‌فرد دوربین مداربسته حرارتی این است که این دوربین تصاویر را بر اساس گرمایی که از افراد و اشیاء ساطع‌شده ثبت می‌کند. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت در این نوع دوربین میزان روشنایی و دید محیط بر ضبط وقایع تأثیر چندانی نخواهد گذاشت؛ یعنی در حالت استتار سوژه یا در محیط‌های تاریک و شرایط مه‌آلود و ابری بسیار دقیق عمل خواهد کرد و قادر به مشاهده یک طرح کلی از تصاویر بالقوه هستند. از این قابلیت می‌توان در منطقه‌های دورافتاده و خطرناک که هیچ نوری در شب وجود ندارد استفاده کرد.

با استفاده از فناوری‌های تجزیه‌وتحلیل این نوع دوربین‌های حرارتی کاربران می‌توانند تمام خطرات و تهدیدات بالقوه را شناسایی کنند و از بین آنان به‌صورت اتوماتیک همه عوامل غیرضروری که خطری ایجاد نمی‌کنند را کنار بگذارند و سریع‌تر تیم امنیت را جهت تمهیدات لازم باخبر سازند.

مثالی از تشخیص خطر توسط دوربین مداربسته حرارتی

به‌طور مثال، یک دوربین حرارتی قادر هست حرکت یک شئ به سمت مناطق ممنوعه را تشخیص دهد، حتی قادر است تشخیص یک حرکت معمولی از یک حرکت تهدیدآمیز را متمایز سازد.

می‌توان گفت حرکت یک حیوان به سمت مکان موردنظر ممکن است تهدید محسوب نشود، اما هنگامی‌که یک شخص و یا ماشین به منطقه حساس نزدیک شود تهدید محسوب می‌شود و نیاز به توجه مبرم دارد. مورد دوم را می‌توان به یک نگهبان اطلاع‌رسانی کرد تا وضعیت بررسی شود.

به‌صورت کلی می‌توان گفت تشخیص موارد غیرضروری در بسیاری از موارد تهدید محسوب نمی‌شوند؛ و این نوع تشخیص‌ها از سمت دوربین حرارتی، باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان، منابع و به‌صورت کلی کاهش هزینه‌ها و بررسی هشدارهای خطا ارسال‌شده توسط دوربین‌های معمولی خواهند شد.

نصب دوربین مداربسته حرارتی در نیروگاه‌های برق خورشیدی

 دوربین مداربسته حرارتی (Thermal) علاوه بر آن‌که امکان دیدن در تمام شرایط نوری و جوی را به‌دلیل امکان ترکیب و همکاری آن‌ها با نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل برای کاهش هشدارهای خطا (آلارم‌های اشتباه) می‌دهد، می‌توانیم آن‌ها را جهت پوشش مناطق وسیعی که استفاده از انسان به‌عنوان نگهبان امکان‌پذیر نیست و یا غیرممکن است را نصب و راه‌اندازی کرد.نقشه حرارتی دوربین مدار بسته

برای نمونه پارک خورشیدی Castello d’Argile کشور ایتالیا در اطراف شهر بولونیا و در فضایی باز، دور از دسترس و بدون روشنایی واقع شده است.

توان برق خروجی از این نیروگاه خورشیدی حدوداً دو مگاوات بوده و برق تولیدی از این سیستم مستقیماً به سیستم برق ملی تزریق خواهد شد. لزوم نصب دوربین حرارتی در این مکان جلوگیری از نفوذ و خرابکاری در این سیستم است.

گذشته از این موضوعات، ماهیت مزارع و یا نیروگاه‌های خورشیدی به نحوی است که سیستم باید کنترل دقیق‌تر و مؤثرتر کل محیط را در روز و شب تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *