دسته‌بندی نشده

تبدیل گوشی به دوربین مدار بسته

ساختن دوربین مدار بسته

ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

ساختن دوربین مدار بسته با موبایل اگر گوشی قدیمی داشته و نیازی به آن ندارید، می‌توانید از آن به عنوان یک دوربین امنیتی استفاده کنید. در این مقاله قصد آموزش این موضوع و تبدیل گوشی به دوربین امنیتی را داریم،

در بسیاری از موارد دیده شده که افراد گوشی‌های قدیمی داشته و به هیچ وجه از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. اما این گوشی‌های قدیمی در شرایط خاص می‌توانند کارایی‌های جالب توجهی را به همراه داشته باشند. به عنوان مثال اگر دوربین گوشی قدیمی شما هنوز سالم بوده و اختلالی در عملکرد آن ایجاد نشده، می‌توانید گوشی خود را به یک دوربین امنیتی تبدیل کنید. اما چگونه می‌توانید از گوشی به عنوان یک دوربین امنیتی استفاده کرد؟

انجام این عمل بسیار ساده است. شما به راحتی می‌توانید گوشی خود را به دوربین امنیتی تبدیل کنید. ما در این مقاله قصد داریم که روش انجام این عمل را به شما عزیزان آموزش دهیم. دقت داشته باشید که هم گوشی‌های اندرویدی و هم دستگاه‌های آی او اسی اپل نظیر آیفون‌ها قابلیت تبدیل شدن به دوربین امنیتی را دارن

قدم اول: یک اپلیکیشن یا برنامه تبدیل گوشی به دوربین امنیتی را انتخاب کنید!

در قدم اول باید گوشی قدیمی خود را به اپلیکیشن یا برنامه‌ای مجهز کنید که قابلیت تبدیل دستگاه به یک دوربین امنیتی را داشته باشد. بدین منظور برنامه‌های متعددی برای هر دو سیستم عامل اندروید و ای او اس ارائه شده‌اند. هر اپلیکیشنی دارای قابلیت‌ها و رابط کاربری منحصر به فرد خود است، بنابراین سعی کنید که با تحقیق درست نسبت به انتخاب بهترین گزینه موجود اقدام نمایید. اغلب اپلیکیشن‌های مرتبط با این زمینه از قابلیت‌هایی همچون پخش محلی، پخش مستقیم از طریق سرویس‌های ابری، ذخیره خودکار ویدئو و عکس، تشخیص حرکت و اعلان خطر و … را به همراه دارند. پس از دانلود و نصب برنامه مورد نظرتان در دستگاه آن را اجرا کرده و مراحل مورد نیاز به منظور کنترل آن توسط گوشی اصلی را طی نمایید. بدین منظور ممکن است نیاز باشد با توجه به شرایط هر برنامه تنظیمات خاصی ارائه شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

بهترین برنامه آی او اسی به منظور ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم، تنوع اپلیکیشن‌های مرتبط با دوربین امنیتی بسیار زیاد است. در سیستم عامل آی او اس اپل برنامه‌هایی همچون Manything کاربرد بسیار دارند. برنامه Manything قابلیت پشتیبانی از هشدارهای حرکتی را داراست، بنابراین به نوعی می‌تواند نقش یک دزدگیر را هم برای شما ایفا کرده و در شرایط تشخیص حرکات مشکوک برای شما هشدار صادر نماید. این اپلیکیشن همچنین امکان ضبط ویدئو را هم فراهم می‌آورد.

به نظر ما برنامه Manything یکی از بهترین اپلیکیشن‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید آیفون یا حتی آیپد خود را به یک دوربین امنیتی تبدیل کنید. این اپلیکیشن به طور رایگان از طریق اپ استور (App Store) قابل دانلود بوده و استفاده از آن به شیوه‌ای که شرح می‌دهیم امکان‌پذیر می‌شود:

 • ابتدا اپلیکیشن Manything را در هر دو دستگاه مورد نظر دانلود و نصب کنید. منظور از هر دو دستگاه آیفون‌هایی هستند که قصد دارید یکی از آن‌ها را به دوربین امنیتی تبدیل کرده و دیگری را به عنوان کنترل کننده و تحت ارتباط با آیفون دوربین شده استفاده نمایید.
 • حال در آیفون قدیمی خود که قصد تبدیل آن به دوربین امنیتی را دارید، قابلیت قفل اتوماتیک صفحه نمایش را غیر فعال کنید.
 • اپلیکیشن Manything را در هر دو دستگاه اجرا کرده و با استفاده از اکانت فیسبوک خود به آن وارد شوید. همچنین می‌توانید از طریق ایمیل خود در این برنامه ثبت نام کرده و از آن استفاده کنید.
 • حال آیفون قدیمی خود که قصد تبدیل آن به دوربین امنیتی دارید را در وضعیت Camera Mode قرار داده و دستگاه آی او اسی کنترل کننده را در وضعیت Viewer Mode قرار دهید.
 • حال باید دکمه قرمز رنگ موجود در آیفون قدیمی و تبدیل شده به دوربین امنیتی خود را لمس کنید تا فرآیند پخش زنده آن آغاز شود.
 • حال مشاهده خواهید کرد که در آیفون کنترل کننده شما گزینه Live Stream نمایان می‌شود. دقت داشته باشید که از طریق کامپیوتر و با ورود به آدرس com هم می‌توانید محتوای نمایش داده شده توسط آیفون امنیتی خود را تماشا کنید.

بهترین برنامه اندرویدی به منظور ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

برای سیستم عامل اندروید هم اپلیکیشن‌های متعددی به منظور تبدیل گوشی به دوربین امنیتی ارائه شده‌اند، اما در این بین یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موجود IP Webcam نام دارد. نسخه لایت برنامه IP Webcam به طور رایگان قابل دانلود و استفاده است، اما برای استفاده از نسخه پیشرفته یا اصطلاحا پرو (Pro) این برنامه باید مبلغی معادل با 3.99 دلار پرداخت شود. برنامه IP Webcam از طریق سرویس خاصی با نام Ivideon قابلیت پخش محلی و ابری تصاویر را ارائه می‌کند. به منظور راه‌اندازی و استفاده از برنامه IP Webcam مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا برنامه IP Webcam را در گوشی اندرویدی که قصد تبدیل آن به دوربین امنیتی دارید را دانلود و نصب کنید.
 • اپلیکیشن IP Webcam را اجرا کرده و تنظیمات ویدئویی مورد نظرتان را اعمال نمایید. شما در این برنامه می‌توانید قابلیت‌هایی همچون تشخیص حرکت، تشخیص صدا و … را هم فعال کنید.
 • به منظور استفاده از قابلیت پخش از راه دور در برنامه IP Webcam لازم است که در سرویس Ivideon ثبت نام کنید. سپس سازگاری یا Compatibility برنامه را بررسی کرده و قابلیت Cloud Stream یا پخش از طریق سرویس‌های ابری را فعال کنید.
 • به منظور شروع فرآیند پخش زنده کافیست که در بخش زیرین اپلیکیشن IP Webcam گزینه Start Server را انتخاب کنید.
 • حال به منظور مشاهده محتوای پخش شده باید ابتدا IP و شماره پورت (Port Number) گوشی اندرویدی که آن را به دوربین امنیتی تبدیل کرده‌اید را بیابید.
 • حال IP مورد نظر را در گوشی اندرویدی که قصد دارید از آن به عنوان کنترل کننده استفاده کنید وارد نمایید. بدین منظور کافیست که مرورگر دستگاه را اجرا کرده و این IP را در آن وارد نمایید. این عمل تنها مختص گوشی نبوده و با هر لپ‌تاپ یا کامپیوتر دیگری هم قادر به انجام آن خواهید بود.
 • به منظور استفاده از قابلیت پخش ابری از طریق سرویس Ivideon باید وارد سایت com شده و مشخصات اکانت خود را وارد نمایید.

قدم دوم: ساختن دوربین مدار بسته با موبایل موقعیت مناسبی برای دوربین امنیتی خود تعیین کنید!

حال که ارتباط مابین دو دستگاه برقرار شده و گوشی قدیمی شما به یک دوربین امنیتی تبدیل شده است، نوبت به آن می‌رسد که محل مناسبی را به منظور قرار دادن گوشی تبدیل شده به دوربین امنیتی خود انتخاب کنید. این محل باید ساکن و پایدار باشد و از آنجایی که مسئله امنیتی است بهتر می‌شود اگر گوشی شما به راحتی قابل دید و شناسایی نباشد.

دقت داشته باشید که امکان تبدیل همزمان چند گوشی به دوربین امنیتی هم وجود دارد. در این شرایط شما می‌توانید هر یک از گوشی‌های تبدیل شده به دوربین امنیتی را در مکان خاصی از خانه یا محل کار خود قرار دهید. دقت کنید که محل قرارگیری گوشی شما ثابت بوده و از راه دور قابل جا به جایی نیست، بنابراین همواره بهترین و حساس‌ترین مکان موجود را به منظور استقرار گوشی انتخاب کنید

قدم سوم: به تامین انرژی و شارژ باتری گوشی تبدیل شده به دوربین امنیتی دقت کنید!

گوشی قدیمی شما تا زمانی قادر به تبدیل به دوربین امنیتی است که انرژی مورد نیاز آن توسط باتری دستگاه تامین شود. به محض اینکه شارژ باتری گوشی شما تمام شود، دستگاه خاموش شده و دیگر نمی‌توانید از آن به عنوان یک دوربین امنیتی استفاده کنید. بنابراین به تامین انرژی و شارژ باتری گوشی تبدیل شده به دوربین امنیتی دقت داشته باشید. بدین منظور می‌توانید دو تدبیر خاص را در نظر بگیرید.

در اولین روش باید کابل شارژ را دائما به گوشی خود متصل کنید. در این شرایط نیاز است تا گوشی شما در نزدیکی منبعی مستقر شود که بتواند انرژی مورد نیاز باتری دستگاه را تامین کند. در راه حل دوم می‌توانید از یک پاوربانک با ظرفیت بالا استفاده کنید. استفاده از پاوربانک منبعی همیشگی محسوب نمی‌شود اما مطمئنا می‌توانید تا چند روز انرژی مورد نیاز گوشی قدیمی شما را تامین کند

6 اپلیکیشن برای ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

1- تبدیل گوشی آیفون یا اندروید قدیمی به دوربین مدار بسته با برنامه Alfredاگر به دنبال بهترین برنامه تبدیل گوشی به دوربین امنیتی میگردید، آلفرد انتخاب شما خواهد بود.این برنامه به گونه ای فوق العاده طراحی شده است و بر روی دو گوشی نصب میشود.یکی در گوشی ای که به عنوان دوربین امنیتی از آن استفاده می کنید و دیگری در گوشی همراهی که در حال استفاده از آن هستید.برای مشاهده فیلم هایی که از گوشی قدیمی ( یا بهتر بگیم دوربین امنیتی خانگی) دریافت میکنیدو کنترل تنظیمات مربوط به آن.با آلفرد علاوه بر امکان مشاهده فیلم میتوانید آژیر را فعال نمایید ، دو طرفه صحبت کنید، حرکات را تشخیص دهید و نور را فیلتر کنید.همینطور میتوانید یک حلقه اعتماد تشکیل دهید و در آن سایراعضای خانواده را اضافه کنید تا آن ها نیز به فیلم دوربین امنیتی دسترسی داشته باشند.با خرید نسخه پرو این برنامه میتوانید حتی چندین دوربین را با یکدیگر کانکت کنید.نکته مهم این است که شما باید از تلفن هوشمند نسبتاً پیشرفته ای برای استفاده از این ویژگی ها استفاده نمایید، بنابراین ممکن است استفاده از تلفن های خیلی قدیمی کارآمد نباشد.

این نرم افزار تبدیل گوشی قدیمی به دوربین مدار بسته قابلیت های زیر را در اختیار شما قرار میدهد:

 1. سنسور تشخیص حرکت برای ارسال هشدارهای فوری در صورت بروز هر گونه مشکلی
 2. فضای رایگان ذخیره سازی ابری
 3. صدای دو طرفه
 4. استفاده از دوربین جلو و عقب (پوشش ۳۶۰ درجه)
 5. مشاهده و ضبط با وضوح بالاتر
 6. قابلیت زوم
 7. حذف تبلیغات
 8. ذخیره ۳۰ روزه فضای ابری

برای دسترسی به چهار مورد آخر باید نسخه پرمیوم برنامه آلفرد را تهیه کنید.

نحوه نصب برنامه تبدیل گوشی به دوربین مداربسته امنیتی آلفرد

 • نرم افزار آلفرد را بر روی گوشی اولی یا جدید و گوشی دومی یا قدیمی دانلود و نصب کنید
 • حالا وارد نرم افزار شوید
 • شما دو گزینه مشاهده می کنید: گزینه Viewer و گزینه Camera
 • بر روی گوشی جدید خود گزینه Viewer (بیننده) یعنی بیننده را انتخاب کنید
 • بر روی گوشی قدیمی گزینه Camera (دوربین) را انتخاب کنید.
 • حالا شما باید هر دو گوشی را به یک اکانت گوگل مشترک متصل کنید.(آدرس ایمیل در گوشی قدیمی و جدید یکسان باشد.)

حال شما یک دوربین امنیتی دارید.

گزینه هایی که در گوشی جدید خود خواهید داشت

 • ضبط تصویر (می توانید تصاویری از محل مورد نظرتان ضبط نمایید)
 • پخش صدا  (با لمس طولانی بر روی آن صدای شما روی گوشی قدیمی یا دوم پخش می شود.)
 • صدای آژیر (با انتخاب این گزینه صدای بلندی از گوشی دوم پخش می شود.)
 • چراغ قوه که (به شما دسترسی به چراغ قوه گوشی قدیمی درا میدهد و می توانید آن را از راه دور روشن کنید.)
 • چرخش تصویر
 • حالت شب (در تاریکی و هنگام شب می توانید از آن استفاده کنید.)
 • تعویض دوربین (می توانید بین دوربین جلو یا عقب را انتخاب کنید)
 •  مشاهده وضعیت اینترنت
 • تنظیم پخش صداهایی که در محیط گوشی دوم وجود دارد.

در تنظیمات برنامه تبدیل گوشی به دوربین آلفرد گزینه های زیر را مشاهده خواهید کردساختن دوربین مدار بسته با موبایل

 •  چک کردن وضعیت دوربین
 • تغییر نام دوربین
 • به اشتراک گذاری تصاویر و…

می توانید سر فرصت همه آنها را امتحان کنید.

گزینه هایی که بر روی گوشی قدیمی یا (Camera) در برنامه آلفرد دارید:

 • ذخیره نیرو
 • تشخیص حرگت
 •  باز شدن خودکار آلفرد در صورت راه اندازی مجدد تلفن
 • تنظیم وضوح
 • فعال کردن رمز عبور

توجه کنید که از گزینه Save Power (آیکون قفل) برای قفل کردن گوشی استفاده نمایید.در گوشی قدیمی Camera چهار وضعیت زیر نمایش داده می شود:

No Internet: عدم دسترسی گوشی به اینترنت

Online: گوشی به اینترنت متصل است

Live: با گوشی جدید خود وارد نرم افزار شده اید و به صورت زنده در حال رصد محیط هستید

Rec: گوشی شروع به ضبط از محیط کرده و فیلم های ضبط شده را در فضای ابری ذخیره خواهد کرد.

(اگر شما از اکانت رایگان استفاده می کنید تا ۷ روز و اگر از اکانت های پرمیوم استفاده می کنید به مدت ۳۰ روز می توانید به این فیلم ها دسترسی داشته باشید)شما می توانید قبل از اتمام زمان نگهداری ویدیو ها را مشاهده و یا دانلود نمایید.

(برای استفاده از حالت Rec باید گزینه Motion Detection را روشن کنید.)

برنامه AtHome Camera برای تبدیل گوشی بدون استفاده شما به دوربین امنیتی ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

AtHome برنامه دیگری برای استفاده از تلفن به عنوان دوربین مدار بسته است که دارای ویژگی های مفید مانند:

 •  گزینه گفتگوی دو طرفه
 • قابلیت دید در شب
 • A.I (یادگیری ماشین)
 • توانایی تشخیص افراد متحرک

امکان دیگیری که در آن وجود دارد این است که می توانید آنچه که در 24 ساعت گذشته دوربین ضبط کرده است را به سرعت به شما نشان دهد و  شما میتوانید به سرعت به دنبال هر چیز مشکوکی باشید.

اگر تلفن شما سنسور تشخیص لرزش را داشته باشد، می توانید برنامه را به گونه این تنظیم کنید که در صورت احساس لرزش به طور خودکار فیلمبرداری را شروع کند.

توجه داشته باشید که دو نسخه از برنامه وجود دارد، یکی برای گوشی که به عنوان یک دوربین امنیتی عمل می کند و دیگری برای گوشی خودتان تا بتوانید دوربین را کنترل نمایید.

 برنامه دوربین امنیتی Perch ساختن دوربین مدار بسته با موبایل

ممکن است شما هنگام نصب سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ متوجه شده باشید که این کار بسیار پرهزینه و دردسرساز است.

برای استفاده از تلفن به عنوان دوربین مدار بسته به کمک نرم‌افزار Perch شما می‌توانید به سادگی یکی از دستگاه های تلفن هوشمند قدیمی و یا حتی جدید خودتان را برای کنترل کردن خانه و یا محیط کار استفاده نمایید.

مراحل نصب و استفاده از برنامه Perch

 1. برنامه Perch را دانلود کنید
 2. آن را در گوشی اندرویدی که تمایل دارید به دوربین امنیتی تبدیل شود نصب و اجرا کنید.
 3. در آن ثبت نام کررده و یک اکانت اختصاصی بسازید.
 4. گزینه Sign Up را انتخاب کنید.
 5. آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید.
 6. رمز عبور مد نظرتان برای اکانت اختصاصی خود در برنامه Perch را در فیلدهای دوم و سوم وارد کنید.
 7. گزینه Sign Up را لمس نمایید.
 8. گزینه SET UP AS A CAMERA را انتخاب کنید.
 9. سپس پنجره ای باز می شود که از شما درخواست اجازه دسترسی برنامه Perch به بخش‌هایی از دستگاه اندرویدی از جمله دوربین را ارائه می‌کند.
 10. گزینه Allow را انتخاب کنید.
 11. در این حالت شما میتوانید نمایی که دوربنی می تواند فیلم برداری کند را مشاهده کنید برای آن یک نام انتخاب کنید. مثلا: دوربین کنترل اتاق نوزاد
 12. گزینه  Audio Recording وجود دارد
 13. با انتخاب ON به برنامه Perch اجازه می‌دهید تا علاوه بر تصویر، صدای محیط را هم ضبط کند.
 14. دو گزینه Connected to Wi-Fi و Plugged In To Power Source: نشان می‌دهند که دستگاهتان به شبکه وای فای و شارژ متصل است یا نه.
 15. پیش از اینکه گزینه Finish را لمس کنید.

4- تبدیل گوشی ios قدیمی به دوربین با Manything

Manything یک برنامه iOS رایگان می باشد که می توانید از آن در راه استفاده از تلفن به عنوان دوربین مدار بسته استفاده کنید و  iPhone ، iPod Touch یا iPad خود را به یک دوربین امنیتی متصل به Wi-Fi تبدیل کنید.

سپس، می توانید از یک دستگاه iOS دوم به عنوان مانیتور تلفن همراه خود استفاده کنید.

حتی میتوانید از وب سایت برنامه دوربین امنیتی خود را مانیتور کنید.

این برنامه فراتر از یک امکان جهت ایجاد دوربین امنیتی با گوشی است.

این برنامه کانال IFTTT خاص خود را دارد، بنابراین می توانید آن را به طیف عظیمی از خدمات وب و دستگاههای متصل پیوند دهید.

به عنوان مثال، اگر در خانه خود چراغ Philips Hue دارید، می توانید آنها را به گونه این تنظیم کنید تا هر زمان که هر چیزی در خانه تکان خورد به طور خودکار روشن شود.

این برنامه باعث می شود تلفن شما هم به عنوان یک سوئیچ هوشمند نسبت به حرکات عمل کند و هم یک ابزار امنیتی خانگی مفید را داشته باشید.

5- دوربین امنیتی در یک محیط کوچک با کمترین امکانات با برنامه IP Phone Camera

این برنامه گزینه های زیر را به شما ارائه میدهد. این برنامه مناسب استفاده در یک محیط است مثلا هنگامی که در آشپزخانه هستید و میخواهید امکان مشاهده اتاق کودکتان را داشته باشید.

 • Wi-Fi: به صورت مستقیم داده را روی هر دستگاهی مجهز به مرورگر، پخش می‌کند.
 • Mobile Hotspot: به وسیله  هات اسپات گوشی تصاویر را ارسال میکند.
 • Mobile Data: در نسخه پریمیوم بعد از تبدیل گوشی به دوربین مدار بسته می تواند ببه وسیله اینترنت ویدیو ها را به گوشی جدید شما ارسال کند

شما از طریق مرورگر می‌توانید امکانات زیر را کنترل کنید:

 • مشخص کردن میزان روشنایی
 • روشن یا خاموش کردن فلاش ال ای دی
 • بزرگنمایی یا کوچکنمایی
 • فوکوس خودکار،
 • چرخش جهت
 • جابه‌جا شدن بین دوربین پشتی و جلویی

6- برنامه تبدیل گوشی به دوربین مداربسته اتاق کودک با اپلیکیشن Cloud Baby Monitor

این برنامه یک ویدیوی با کیفیت بالا و نامحدود را از طریق اتصال به Wi-Fi ، 3G یا LTE برایتان فراهم می آورد.

شما می توانید از این برنامه به عنوان دوربین امنیتی خانگی و یا یک دوربین مانیتورینگ کودک خود استفاده کنید.

 • Cloud Baby Monitor این امکان را فراهم می سازد که
 • در صورت احساس هرگونه صدا یا حرکت توسط سنسورهای گوشی در اتاق برای شما هشدار ارسال گردد
 • شما میتوانید در صورت بیدار بودن فرزندتان با او مکالمه کنید
 • یا پخش لالایی را فعال نمایید.

این برنامه بر روی اپل واچ نیز نصب میشود پس شما میتوانید هشدار ها را بر روی اپل واچ خود نیز دریافت کنید

حتی می توانید آن را بر روی سیستم مک خود نصب و فیلم های دوربین را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *