تکنولوژی

تفاوت دوربین مدار بسته تقلبی و اصلی چیست؟

تفاوت دوربین اصلی و تقلبی

 تفاوت دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی

دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  از نظر برند و مدل تنوع بسیار زیادی دارند و توسط شرکت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. تنوع دوربین‌های مداربسته در بازار باعث شده تا افراد زیادی در تشخیص دوربین اصل و اورجینال دچار مشکل شوند. با این حال یک سری روش‌ و راهکار وجود دارد که از آنها میتوان برای تشخیص دوربین مداربسته فیک از اورجینال استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم در خصوص روش‌های تشخیص دوربین مداربسته فیک از اصل صحبت کنیم و با تفاوت‌ این دوربین‌ها با هم آشنا شویم.

نشانه های ظاهری تشخیص دوربین مداربسته تقلبی کدام است

همانطور که حدس می زنید، دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  زیادی در بازار به فروش می رسند. مدل فیک برندهای گوناگون، ممکن است شما را دچار اشتباه کنند. این دوربین ها بسیار شبیه به دوربین اصلی بوده و کار تشخیص را برای شما سخت می کند. اما نگران نباشید. شما می توانید با توجه به بعضی نکات، دوربین تقلبی را تشخیص بدهید.

1. برند دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی 

با توجه به نکته بالا توجه کنید که برند مدنظر شما دارای سایت اختصاصی باشد. شما باید بتوانید محصولات آن را بر روی سایت بررسی نمایید. به تشابه اسمی برند ها و حروف اسم برند توجه کنید. به این ترتیب از خرید دوربین تقلبی با اسم مشابه جلوگیری می کنید.

2. سایت اصلی فروشگاه اینترنتی برند مورد نظر

دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  چک کردن مدل و شماره سریال دوربین مداربسته در سایت اصلی به شما کمک می کند تا دوربین تقلبی را از دوربین اصلی تشخیص بدهید. دوربین مداربسته تقلبی بر روی سایت برند اصلی وجود ندارد.

3. کارت گارانتی

دوربین های اصلی عموما دارای گارانتی هستند. به این ترتیب شما می توانید با دریافت کارت گارانتی دوربین و تجهیزات ایمنی خود، از اصل بودن آن نیز مطمین شوید. دوربین مداربسته تقلبی دارای کارت گارانتی معتبر نیست.

4.  دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  داشتن نرم افزار

برخی از برندهای اصل نرم افزار اختصاصی دارند. مثلا دوربین هایلوک نرم افزار ویژه همین برند را دارد که شما باید آن را نصب بکنید. بنابراین دوربین هایی که دارای نرم افزار اختصاصی نیستن احتمال تقلبی بودنشان بیشتر است. البته در نظر داشته باشید که برخی از دوربین های مداربسته اصل نیز با نرم افزار های جنرال کار می کنند.

تفاوت قیمت دوربین مداربسته اصلی با متفرقه

اولین تفاوت در دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی   قیمت آن است. در واقع اولین علتی که مشتریان به سمت خرید دوربین های مداربسته متفرقه و غیر اصل می روند قیمت آنهاست. غافل از اینکه در مرحله اول هزینه خرید کمتری پرداخت می کنند اما در طول مدت استفاده هزینه های بیهوده و چند باره را متحمل می شوند. دوربین های متفرقه گاهی توسط شرکت های سازنده دوربین مداربسته معتبر و بزرگ تولید می شوند، اما به سفارش دیگران در نتیجه برند اصلی سازنده روی آن درج نمی شود و با نام دیگری در بازار عرضه می شود. این دسته از محصولات کیفیت مطلوبی خواهند داشت اما موضوع مهم آن است که شناسایی آنها از محصولات متفرقه دیگر کار چندان راحتی نیست. هیچ تضمینی وجود ندارد که انتخاب شما یکی از آنها باشد. بنابراین پیشنهاد ما به عنوان مجموعه ای که سالها در این زمینه فعالیت دارد این است که از برندهای اصلی انتخاب و خرید کنید.

پایین بودن قیمت دوربین مداربسته نباید تنها دلیل انتخاب شما باشد. همان طور که بالا بودن قیمت دوربین مداربسته دلیل درستی برای انتخاب نیست. دوربین مداربسته ای که دارای ویژگی و قابلیت های جذابی است و به قیمت بسیار پایینی فروخته می شود کمی بو دار است. بنابراین با مواجه به چنین مواردی بیشتر تحقیق کنید. گاهی اوقات مشتریان چنین کالایی را خریداری می کنند و بعد از مدتی متوجه می شوند که سیستم مداربسته هیچ تصویری را ذخیره نمی کرده است. طبیعی است در زمانی به فیلم دوربین مداربسته مراجعه می کنید که واقعه ای را بازبینی کنید. تصور کنید هیچ تصویر و فیلمی ندارید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است.

برندهای معتبر دوربین مداربسته کدام اند

دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  برخی از برندها در بازار تجهیزات ایمنی شناخته شده هستند و امتحان خود را پس داده اند. شما با خرید از این برندها و نمایندگان مجاز می توانید، از اصل بودن دوربین مداربسته مطمین باشید. در ادامه برخی از این برندهای مطرح و شناخته شده را نام می بریم:

  • سونی
  • بوش
  • آی وی تک
  • اچ دی پرو
  • اوپتکس
  • هیترون
  • دایناکالر
  • وایکان

کیس بدنه و ویژگی‌های ظاهری 

کیس بدوربین مدار بسته اصلی و تقلبی   با هم متفاوت است. بیشتر دوربین‌های اورجینال دارای کیس از جنس فلزی و استاندارد IP هستند. اما دوربین‌های مداربسته تقلبی از کیس‌های پلاستیکی ساخته می‌شوند و مقاومت و کارایی لازم را ندارند. از سوی دیگر مشخصات و ویژگی‌های دوربین در دیتا شیت اصلی آن درج می‌شود. این مشخصات شامل شکل ظاهری دوربین و قابلیت‌های آن است. در صورتی که متوجه تفاوت ویژگی‌های ظاهری دوربین با مشخصات درج شده در دیتا شیت شوید، یعنی دوربین مورد نظر اصل نبوده و فیک است.

دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  پارت نامبر محصول

یکی دیگر از تفاوت‌ها و راه‌های تشخیص دوربین مداربسته فیک از اورجینال پارت نامبر آن است. دوربین‌های مداربسته اورجینال دارای کد و شناسه‌ای جهت تشخیص اصالت کالا هستند. این کد همان پارت نامبری است که شرکت سازنده به محصول خود اختصاص می‌دهد تا از طریق آن ویژگی‌ها و قابلیت‌های دوربین قابل تشخیص باشد. با استفاده از پارت نامبر و جستجوی آن در سایت کمپانی تولید کننده میتوان مشخصات دوربین اورجینال را مشاهده کرد. این در حالی است که دوربین‌های تقلبی پارت‌ نامبرهای تقلبی دارند و هیچ اطلاعات درستی در خصوص دوربین ارائه نمی‌دهند. برای همین این دوربین‌ها از نظر پارت نامبر نیز با هم تفاوت دارند.

توجه به پارت نامبر محصول

همانطور که متوجه شدیم هر یک از دوربین‌های اصل دارای پارت نامبر و شناسه‌ای جهت اصالت کالا هستند که از طریق آن شناخته می‌شوند. این کد توسط شرکت سازنده به محصول اختصاص داده شده است و از طریق آن شاخص‌ترین ویژگی‌های دوربین قابل بررسی و مشاهده می‌باشد. حال برای تشخیص دوربین مداربسته فیک از اورجینال کافی است پارت نامبر آن را در سایت شرکت سازنده جستجو کرد. در صورتی که تصویر دوربین به همراه مشخصات واقعی آن به نمایش درآید، یعنی دوربین اصل و اورجینال است.

برند و مدل دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  

اگر نسبت به اصل و اورجینال بودن دوربین شک دارید، میتوانید نام برند و مدل دوربین را در اینترنت جستجو کنید. در صورتی که پس از جستجو شاهد اطلاعات صحیحی از دوربین باشید، میتوانید نسبت به اصل بودن دوربین اطمینان حاصل کرده و برای خرید آن اقدام نمایید.

بررسی کیفیت تصویر

یکی دیگر از راه‌های تشخیص دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی   توجه به کیفیت تصویر و رزولوشن آن است. دوربین‌های اورجینال معمولا تصاویر با کیفیت بالا را ارائه می‌دهند. در واقع کیفیت تصویر و وضوح بالای آنها نشانگر اصالت دستگاه است. اما دوربین‌های فیک به این شکل نیستند و معمولا از کیفیت تصویر پایینی برخوردار می‌باشند.

ساختار فیزیکی دوربین

اغلب دوربین‌های اصل و اورجینال از بهترین و مقاوم‌ترین متریال ساخته می‌شوند. در ساخت این دوربین‌ها معمولا از فلزهای مستحکم استفاده شده و ساخت دوربین با توجه به استانداردهای IP صورت می‌گیرد. برای همین اکثر این دوربین‌ها ضد گرد و غبار و رطوبت هستند و با قرارگیری در محیط‌ دچار آسیب نمی‌شوند. از این رو در زمان خرید دوربین و تشخیص دوربین مداربسته اصل از تقلبی حتما به کیفیت ساخت، ضخامت بدنه و قطعات موجود در آن توجه داشته باشید.

چرا نباید دوربین مداربسته تقلبی و یا ماکت بخریم

دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  با توجه به هزینه ای که پرداخت می کنید معقول و به صرفه نیست که دوربین تقلبی خریداری کنید. شما می توانید با صرف کمی وقت و دقت، دوربین مداربسته اصلی با کیفیت بالا را تهیه کنید. دوربین مداربسته تقلبی دارای گارانتی نیست و درصورت خراب شدن نمی توانید آن را تعمیر کنید. دوربین های مداربسته تقلبی ممکن است دارای باگ های امنیتی باشند. از این جهت برای اطلاعات حساس شما بر روی دوربین و فیلم ها مناسب نیستند. از طرفی دوربین های تقلبی بیشتر دچار خرابی می شوند. شما باید هزینه زیادی را صرف تعمیرات آن ها بکنید. درحالی که می توانید با پرداخت مبلغ بیشتر هنگام خرید، از پرداخت هزینه های بعدی جلوگیری کنید.

شما می توانید برای ترساندن دزد و سارق از دوربین مداربسته دکوری استفاده کنید. اما این دوربین ها امکان ضبط تصاویر را نداشته و استفاده از آن ها ریسک بالایی دارد. نکته مهم این است که، درصورت شناسایی ماکت توسط سارقین، آن ها دیگر کارایی ندارند. بنابراین بهتر است با صرف کمی هزینه بیشتر دوربین مداربسته اصلی را خریداری کنید. به این ترتیب امنیت منزل و یا محل کار خود را تضمین می کنید.

تشخیص دوربین مداربسته تقلبی؛ گامی مهم برای خرید سیستم امنیتی

همانطور که در این مقاله گفته شد تشخیص دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی  ، به دلیل تنوع بالای آن ها سخت شده است. به این ترتیب تشخیص تقلبی بودن آن راحت تر می شود. شما می توانید دوربین های مدار بسته تقلبی را در دسترس افراد قرار دهید. دوربین های اصلی را هم در جاهای دور از دسترس نصب کنید. به این ترتیب امنیت دوربین اصلی را بالاتر می برید و کسی نمی تواند آن ها دستکاری کرده به راحتی عملکرد آن را مختل کند. امیدواریم با به کارگیری 6 روش تشخیص دوربین مداربسته تقلبی از اصلی که در این مقاله ذکر شد، بتوانید این دوربین ها را از یکدیگر تفکیک کنید.

بررسی ویژگی ها و مشخصات

مشخصات و ویژگی های دوربین مدار بسته اصلی و تقلبی   انتخابی را با دیتاشیت اصلی دوربین چک کنید. شکل ظاهری دوربین و قابلیت های دوربین های مداربسته اصلی در سایت سازنده به طور کامل آمده است. معمولاً دوربین های مداربسته تقلبی ویژگی های متفاوتی از نمونه اصلی دارند به عنوان مثال دوربین اصلی دارای لنز 2.8میلیمتر است و دوربین مشابه که تقلبی است لنز 3.8میلیمتری دارد. نمونه تصویر را چک کنید. در زمان خرید دوربین اگر آن را تست کنید باید وضوح تصویر دقیقاً همانی باشد که در دیتا شیت محصول اصلی آمده است. به عنوان مثال اگر 4K است تصاویر کاملاً واضح و با رزولوشن 8مگاپیکسلی ارائه دهد و نه کمتر. غالباً دوربین های غیر اصل و تقلبی ویژگی های فریبنده ای دارند. به این ترتیب خریدار را برای رسیدن به قابلیت های بیشتر با مبلغ کمتر مشتاق تر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *